Jaki pojazd jest pojazdem ponadnormatywnym?

Pojazdy ponadnormatywne, to sprzęty, które przekraczają  dopuszczalne wymiary, masę oraz naciski na osie, które regulują przepisy prawa. W Polsce kwestie te są regulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury oraz Rozwoju. Akty prawne dotyczą warunków technicznych pojazdów, a także ich dopuszczenia do ruchu drogowego.

Pojazdy ponadnormatywne – wymiary

Przepisy prawa określają standardowe wymiary pojazdów. Za pojazd ponadnormatywny zostanie uznany każdy pojazd, który wykracza poza wyszczególnione normy.

Długość pojazdu

Pojedynczy pojazd nie powinien przekraczać 12 metrów, natomiast zespół pojazdów składający się z pojazdu z naczepą może mieć maksymalnie 16,5 metrów. Pojazd z przyczepa może natomiast osiągnąć 18,75 metra.

Szerokość pojazdu

Standardowa szerokość pojazdu nie powinna przekraczać 2,55 metra. Wyjątkiem natomiast są pojazdy przewożące ładunki w temperaturze kontrolowanej. Wówczas dopuszczalna ich szerokość to 2,60 metra.

Wysokość pojazdu

Maksymalna dopuszczalna wysokość pojazdu na drogach publicznych wynosi obecnie 4 metry.

Jeśli pojazd przekracza podane powyżej wymiary kwalifikuje się go jako pojazd ponadnormatywny. Wówczas konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń do poruszania się po drogach publicznych.

Jaką masę powinien osiągać pojazd, aby był uznany za ponadnormatywny?

Kluczowym czynnikiem decydującym przy klasyfikacji pojazdu jako ponadnormatywnego jest oczywiście masa. Dopuszczalna dla pojazdu dwuosiowego to 18 ton, dla pojazdu trzyosiowego 25 ton, natomiast dla zestawu to 40 ton. Obejmuje ona całkowitą masę pojazdu oraz jego ładunku. Pojazd jest uznany za ponadnormatywny, jeśli jego masa przekracza podane wartości. Wymaga on specjalistycznych zezwoleń, a bardzo często nawet specjalnej eskorty. Ważnym czynnikiem jest nacisk jaki dana oś wywiera na nawierzchnię drogi. Przekroczenie dopuszczalnych wartości kwalifikuje pojazd jako ponadnormatywny.

Przewożony ładunek ma znaczenie

Czasami o tym, czy pojazd zostanie zakwalifikowany jako ponadnormatywny decyduje ładunek. Przykładem mogą być maszyny budowlane, elementy infrastruktury czy konstrukcje stalowe lub betonowe. W przypadku takich ładunków pojazd może przekroczyć dopuszczalną masę lub wymiary. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie specjalnych zezwoleń.

pojazdy ponadnormatywne

SILVA OLSZTYN – Transport pojazdów ponadnormatywnych

Zorganizowanie transportu specjalistycznego pojazdów o dużej masie i wymiarach wymaga odpowiednej wiedzy oraz doświadczenia.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój pojazd dotrze bezpiecznie na miejsce skorzystaj z Naszych usług!